Profilaktyka schorzeń wątroby

WSTEP DO NAPISANIA!!!

PRZEGLĄD TEMATÓW

Profilaktyka schorzeń wątroby

Odpowiednia profilaktyka, mająca na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wątroby, to przede wszystkim stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. Powinniśmy unikać ciężkostrawnych, smażonych i wysoce przetworzonych potraw (zawierających m.in. hormony, pestycydy, a także duże ilości konserwantów). Należy wyeliminować z diety również nadmiar tłuszczy, przede wszystkim tych pochodzenia zwierzęcego.

Dla wątroby najzdrowsze są potrawy gotowane lub przygotowywane na parze, powinny się składać przede wszystkim z warzyw i owoców, a w diecie należy uwzględnić również duże ilości wody. Podczas gotowania można skorzystać z przypraw wspomagających procesy trawienne, np. kminku, oregano, tymianku czy majeranku.

Pacjentami bardziej narażonymi na schorzenia wątroby są osoby otyłe, chorujące na cukrzycę i inne choroby metaboliczne, dlatego specjaliści zalecają normalizację masy ciała oraz odpowiednie badania profilaktyczne. Niebezpieczne dla wątroby jest jednak również niedożywienie.

Bardzo szkodliwe dla wątroby są też leki, dlatego nie powinno się ich stosować bez ważnej przyczyny. Niewskazane jest nadużywanie alkoholu oraz innych używek, jak na przykład palenie papierosów.

Do elementów profilaktyki można zaliczyć również stosowanie odpowiednich preparatów ochraniających wątrobę i wpływających na jej regenerację, np. sylimaryny. Takie postępowanie zalecane jest przede wszystkim u osób ze znanym ryzykiem chorób wątroby lub takich, które są obecnie w okresie rekonwalescencji. Warto pomyśleć też o ochronie pod postacią szczepionek przeciwko chorobom wirusowym wątroby oraz o częstych badaniach przesiewowych.

Naturalne preparaty ochraniające wątrobę

W leczeniu i profilaktyce schorzeń wątroby stosuje się różne preparaty pochodzenia naturalnego. Do najczęściej polecanych należą te zawierające sylimarynę, fosfolipidy, pochodne kwasu ursodeoksycholowego, ostrokrzew paragwajski oraz cykorię. Większość z nich ma przede wszystkim właściwości ochronne, część działa też regenerująco, żółciopędnie, niektóre łagodzą również świąd będący jednym z objawów choroby wątroby.

Obecnie popularne są preparaty zwierające fosfolipidy (najczęściej pochodzące z soi), które po podaniu doustnym wbudowują się w błonę komórkową hepatocytów (komórek wątroby) i dzięki temu mogą wpływać na ich regenerację. Zwykle podawane są one w stanach po uszkodzeniu wątroby, np. u osób nadużywających alkoholu oraz przyjmujących przewlekle leki.

Równie często polecanymi preparatami są te zawierające otrzymywaną z ostropestu plamistego sylimarynę. Jej działanie polega zarówno na ochronie wątroby przed czynnikami uszkadzającymi, jak i na pobudzaniu uszkodzonych komórek do regeneracji. Sylimaryna działa również przeciwzapalnie.

Oczywiście samo stosowanie opisanych preparatów nie jest wystarczające, aby ochronić wątrobę przed uszkodzeniami. Należy pamiętać także o zasadach profilaktyki, przede wszystkim tych związanych ze zdrowym trybem życia i stosowaniem odpowiedniej diety. 

Sylimaryna i ostropest plamisty – rola w leczeniu i profilaktyce schorzeń wątroby

Ostropest plamisty to pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego roślina, którą uprawia się na terenie całej Europy. Jej owoce są źródłem sylimaryny – cennej substancji, a tak naprawdę kompleksu flawonolignanów (najważniejsza z nich jest sylibinina), które wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń wątroby.

Działanie sylimaryny związane jest z łączeniem się jej cząstek z komórkami wątroby. W ten sposób nie dopuszcza ona do oddziaływania toksyn i chroni wątrobę przed ich szkodliwym wpływem (sylimaryna może zapobiec zniszczeniom wywołanym nawet przez tak silne toksyny, jak te obecne w muchomorze sromotnikowym). Poza tym sylimaryna wpływa również na pobudzenie zniszczonych komórek do regeneracji oraz działa przeciwzapalnie.

Dobroczynne działanie sylimaryny zostało udokumentowane w badaniach klinicznych, w których wykazano nie tylko jej skuteczność, ale i bezpieczeństwo stosowania nawet w długotrwałej terapii. Substancja ta nie wykazuje interakcji z innymi lekami, nie zaobserwowano również działań niepożądanych związanych z jej przyjmowaniem.

Ze względu na opisywane właściwości preparaty zawierające wyciąg z ostropestu plamistego są obecnie zalecane zarówno jako leczenie osłonowe przy stwierdzonych czynnikach ryzyka rozwoju chorób wątroby, jak i jako terapia wspomagająca w ciężkich uszkodzeniach tego narządu.

Jaka jest różnica między lekiem a suplementem diety?

Na aptecznej półce znaleźć możemy dwa podstawowe typy preparatów dostępnych bez recepty: leki OTC i suplementy diety. W pierwszej chwili wyglądają zupełnie tak samo, część z nich nawet zawiera te same substancje czynne. Jednak różnic jest wiele i warto o nich pamiętać podczas wyboru odpowiedniego dla siebie preparatu.

Podstawowym faktem jest to, że suplement diety nie posiada właściwości leczniczych, ma za zadanie jedynie dodawać do diety brakujących składników odżywczych. Właściwości lecznicze posiada jedynie lek. Jest to kluczowa różnica, szczególnie dla pacjentów, którzy szukają produktu do stosowania w przebiegu różnych schorzeń, a więc zależy im na jego właściwościach leczniczych. 

Poza tym, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi lek jest dopuszczony do obrotu na podstawie wieloletnich badań klinicznych dowodzących jego bezpieczeństwa oraz skuteczności, jest również regularnie kontrolowany przez odpowiednie organy Inspekcji Farmaceutycznej. Takie regulacje prawne nie dotyczą suplementów diety, nad którymi nadzór sprawuje Inspekcja Sanitarna, a dopuszczenie do obrotu następuje jedynie po zgłoszeniu projektu opakowania, bez obowiązku dostarczenia jakichkolwiek badań dotyczących skuteczności lub bezpieczeństwa stosowania.

© 2016 WÖRWAG Pharma GmbH & Co. KG - The range of information provided in www.woerwagpharma.de about personal health is exclusively for your information and in no way replaces a personal consultation, examination or diagnosis by a licensed physician. The contents made available on www.woerwagpharma.de cannot and may not be used for establishing diagnoses and/or taking medication on your own. Please also pay attention to the exclusion of liability and our indications to the image rights.

Read more