Objawy wskazujące na problemy z wątrobą

Wątroba reguluje poziom wszystkich składników odżywczych, odpowiada za ich przemiany, a dla wielu stanowi również magazyn (np. dla żelaza i większości witamin). W wątrobie produkowane są ważne białka, jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa na kondycję układu odpornościowego oraz działanie hormonów i regulację gospodarki żelazem. Poza tym są w niej produkowane czynniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi oraz niezbędny do budowy błon komórkowych cholesterol. Narząd ten wytwarza również energię cieplną. Przede wszystkim jednak wątroba jest swoistym centrum detoksykacyjnym organizmu, dzięki filtracji krwi, która przez nią przepływa. Są w niej przekształcane i unieszkodliwiane takie związki, jak leki, alkohol i inne toksyny. Prawidłowe funkcjonowanie wątroby gwarantuje zachowanie w organizmie równowagi metabolicznej, nazywanej inaczej homeostazą.

PRZEGLĄD TEMATÓW

Wątroba, jeden z najważniejszych organów człowieka, jest również jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jej główną funkcją jest detoksykacja organizmu, a tym samym rozkład i przemiana różnych substancji chemicznych, tak więc komórki wątroby mogą codziennie ulegać zniszczeniu. Najwięcej szkód wyrządza alkohol i inne używki, przewlekle stosowane leki, a także niezdrowa dieta.

Objawy wskazujące na problemy z wątrobą

Istnieje wiele schorzeń wątroby o bardzo różnym podłożu, wszystkie są jednak bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ dotyczą niezwykle ważnego narządu. Najczęściej choroby te spowodowane są przez uszkodzenia toksynami (w tym alkoholem czy trującymi grzybami), a także działanie wirusów.

Wątroba jest narządem nieunerwionym i pomimo choroby nie daje dolegliwości bólowych (ból w prawym podbrzuszu najczęściej spowodowany jest schorzeniami dróg żółciowych i jelit) dlatego też różne dysfunkcje tego narządu mogą przez długi czas pozostać niezauważone. W skrajnych przypadkach wątroba mocno się powiększa i uciska na torebkę, w której się znajduje, oraz okoliczne narządy i może być wtedy źródłem bólu.

Choroby wątroby najczęściej wykrywa się podczas rutynowego badania lekarskiego (wyczuwa się jej powiększony obrys pod prawym łukiem żebrowym) lub podczas okresowych badań krwi, w których można zaobserwować wzrost stężenia enzymów wątrobowych (AlAT i AspAT) oraz bilirubiny.

Pacjenci cierpiący na choroby wątroby zgłaszają takie objawy, jak dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia), a nawet obrzydzenie do jedzenia. Często widocznym symptomem jest zażółcenie skóry i białek oczu. Do mniej specyficznych objawów zaliczamy zmęczenie, świąd skóry, osłabienie, obrzęki i zaburzenia krzepnięcia.

Co szkodzi naszej wątrobie?

Wątroba to przede wszystkim centrum detoksykacji. Oznacza to, że unieszkodliwia ona i przekształca wszystkie substancje chemiczne, które trafiają do naszego organizmu.

Z tego względu do rzeczy znacznie obciążających ten narząd zaliczamy wszelkie toksyny i inne substancje szkodliwe, szczególnie jeśli stosowane są przewlekle i w dużych dawkach. Należy wymienić tu przede wszystkim alkohol, przewlekle przyjmowane leki, nieprawidłową dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce, potrawy smażone, a także żywność wysoce przetworzoną z dużą zawartością konserwantów, hormonów oraz pestycydów. Niezdrowe są również potrawy solone. Wątrobie nie służy też nadwaga, a tym bardziej otyłość, ale z drugiej strony niezdrowe jest również niedożywienie i głodzenie organizmu.

Niebezpieczne dla wątroby są niektóre zakażenia wirusowe, a ich ryzyko wzrasta u osób, u których wykonywane są zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek (zabiegi operacyjne, tatuaże, piercing, zabiegi kosmetyczne), a także niedbających o higienę osobistą, szczególnie niemyjących rąk przed posiłkami. Niektóre choroby wątroby mają podłoże genetyczne.

Najczęstsze przyczyny chorób wątroby

Do najczęstszych przyczyn chorób wątroby zaliczamy jej nadmierne obciążenie toksynami prowadzące do stłuszczenia, a następnie rozwoju niewydolności. Problem ten może się rozwinąć u osób stosujących niezdrową dietę, otyłych, ale też głodzących się. Najczęściej jednak choroby te dotyczą pacjentów nadużywających alkoholu. Sytuacja taka związana jest z faktem, że alkohol przekształcany jest w komórkach wątroby, a proces ten powoduje znaczne obciążenie dla narządu.

Nadużywanie alkoholu, w zależności od czasu i intensywności, a także uwarunkowań genetycznych, prowadzi do rozwoju stłuszczenia, stanu zapalnego, a ostatecznie marskości wątroby. Choroba ta bardzo często dotyka mieszkańców krajów rozwiniętych, a na jej rozwój bardziej narażone są kobiety, u których szkodliwa dawka alkoholu jest niższa niż u mężczyzn, a rozwój choroby zdecydowanie szybszy. Niebezpieczeństwo rozwoju marskości związane jest z wypijaniem około 80 g etanolu dziennie (odpowiada to 2 l piwa, 1 l wina lub kilku drinkom).

Do innych czynników ryzyka rozwoju schorzeń wątroby zaliczamy zakażenia wirusowe, których źródłem jest kontakt z krwią osoby chorej i innymi wydzielinami jej ciała, a także ze skażonym jedzeniem. Dlatego też bardziej narażone na takie choroby są osoby niedbające o higienę osobistą, doświadczające ryzykownych kontaktów seksualnych i takie, które miały wykonywane zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek – nie tylko chirurgiczne, ale również u kosmetyczki czy stomatologa.

Regeneracja wątroby

Wątroba może się regenerować – w warunkach klinicznych nawet po całkowitym uszkodzeniu większej jej części może nadal sprawować odpowiednie funkcje biologiczne. Co więcej, nawet fragment tego narządu (np. pobrany od żywego dawcy podczas przeszczepu) jest zdolny podjąć odpowiednie funkcje, a po jakimś czasie wykazuje nawet powolną odbudowę do całkowitej masy.Jednak aby było to możliwe, należy dbać o wątrobę, stosując odpowiednią profilaktykę. Jej właściwości regeneracyjne nie powinny uśpić naszej czujności, systematycznie niszczona i obciążana wątroba nie jest w stanie się regenerować i z biegiem czasu przestaje prawidłowo funkcjonować. 

© 2016 WÖRWAG Pharma GmbH & Co. KG - The range of information provided in www.woerwagpharma.de about personal health is exclusively for your information and in no way replaces a personal consultation, examination or diagnosis by a licensed physician. The contents made available on www.woerwagpharma.de cannot and may not be used for establishing diagnoses and/or taking medication on your own. Please also pay attention to the exclusion of liability and our indications to the image rights.

Read more